Odbačeno: prilozi za studije vrijednosti (2021.-2023.)

Autorice projekta: Irena Bekić, Duga Mavrinac

Suradnici: Suzana Marjanić (Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb); Out of Sight (Antwerpen, Belgija); Udruga 90-60-90 Platforma za suvremenu umjetnost

Projekt smješta u središte svog interesa društvene mehanizme i procese kroz koje se vrijednost uspostavlja, posebice analizirajući relacijsku i kontekstualnu prirodu vrijednosti i njezinu potencijalnu društveno transformacijsku moć u trenutku kada prelazi u polje odbačenog

Polazišna točka projekta su suvremena istraživanja otpada i odbačenoga (engl. discard studies) (Pink 2005., Bell 2019.)u okviru kojih se otpad ne sagledava samo kao ekološki i materijalni problem, već kao proces i simbolička kategorija.

Koristeći kulturno antropološka istraživanja (Sanchez, Colobini, MacBride 2011., Hylland Erikson 2011. i Appelgren i Bohlin 2015.) razmatramo povezanost otpada, stigme i obezvrijeđenosti kao proces putem kojega su biografije pojedinih predmeta i pojmova obilježene prolaskom kroz različite režime vrijednosti (recikliranje, transformiranje, revalorizacija, devalvacijagradi i sl.). Projekt se razvija kroz izložbe, predavanja, okrugle stolove, radionice i druge aktivnosti. U prvoj godini gradili smo projekt kroz dva glavna segmenta: 1) Kustosko istraživanje i produkcija virtualnog arhiva bezvrijednog – kasnije nazvanog Tekući arhiv i 2) Izložba Dušice Dražić Nauči da se krećeš kroz metamorfozu

Projekt financiraju: Zaklada Kultura Nova, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Gradski ured za kulturu Grada Zagreba, Flanders State of the Art.

Tekući arhiv  – virtualni arhiv dio je umjetničko kulturno antropološko istraživačkog projekta Odbačeno: prilozi za studije vrijednosti.  U središte svojeg interesa smješta propitivanje pojmova odbačenog, bezvrijednog, trivijalnog i svakodnevnog. Navedene pojmove istražujemo kroz naracije o suradnji, svakodnevnici, prijateljstvima te realiziranim i nerealiziranim konceptima umjetničkog djelovanja V. D. Trokuta s jedne strane (istraživačica dr. sc. Suzana Marjanić), i naracijama o amaterskim, kolekcionarskim i umjetničkim sakupljačkim praksama i njihovoj ulozi i vrijednosti u izgradnji biografskih okvira i naracija njihovih vlasnika (Duga Mavrinac i Irena Bekić) s druge, a sve s ciljem stvaranja virtualnog arhiva bezvrijednosti – Tekući arhiv. Taj arhiv postaje mjesto gdje ove dvije zasebne cjelina stavljamo u dijaloški odnos u kojemu se one uzajamno nadopunjuju i propituju. U oba slučaja govorimo o prostoru djelovanja izvan institucionalnih okvira, ili na samome njegovom rubu. U prvoj godini izgradnja arhiva temeljila se na prikupljanju građe od Vladimiru Dodigu Trokutu i intervjuima sa njegovim suradnicima, te terenskom istraživanju sakupljačkih praksi. Pritom sakupljen materijal je različit. Neka od postavljenih istraživačkih pitanja bila su:  što znači materijalnost predmeta? Što sakupljaju, zašto i na koji način? Koje su njihove simpatije ili antipatije prema određenom predmetu? Kako predmeti uveseljavaju, rastužuju ili tište njihove vlasnike/korisnike? Također, kako bi predstavili prikupljenu građu te proširili razgovore o ovoj temi, u suradnji s Institutom etnologije i folkloristike iz Zagreba, organizirali smo okrugli stola  „Pazi, rub! o vrijednom i trivijalnom na primjeru i praksama amaterskog sakupljanja“.

Sudionici i izlagači na okruglom stolu: Miodrag Šuvaković (Fakultet za medije i komunikacije Beograd), Ivona Orlić (Etnografski muzej Istre/Museo etnografico dell’Istria), Suzana Marjanić (Institut za etnologiju i folkloristiku), Duga Mavrinac (IPAK), Darko Šimičić (Institut Tomislav Gotovac) i Domagoj Margetić (Antimuzej).

Moderatorica  okruglog stola: Irena Bekić

Lektura hrvatskog jezika za knjižicu sažetaka: Petra Dolanjski

Fotografsko i video dokumentiranje građe: Vanja Babić

Transkribiranje intervjua: Melita Trbušić

Voditeljice programa: Irena Bekić, Duga Mavrinac i Suzana Marjanić

Dizajn plakata za okrugli stol i vizualni identitet: Rafaela Dražić

Partneri u programu: Institut za etnologiju i folkloristiku

 
Dušica Dražić / Nauči da se krećeš kroz metamorfozu

izložba

Galerija 90-60-90, Pogon Jedinstvo, Trnjanski nasip bb, Zagreb
9. – 19. rujna 2021.

Kustosica: Irena Bekić

Izložba Dušice Dražić Nauči da se krećeš kroz metamorfozu dio je šireg umjetničko antropološko istraživačkog projekta Odbačeno: prilozi za studije vrijednosti. U središtu interesa su vrijednost i bezvrijednost stvari, društveni mehanizmi i procesi koji ih definiraju kao i veze između vrijednosti, otpada i stigme viška na kojima se grade i redefiniraju biografije stvari, mijenjaju kanoni, oslabljuju hijerarhije, vrše preobrazbe struktura. Izložba obuhvaća radove u kojima autorica, kroz pet različitih slučaja opticaja između vrijednog i odbačenog, istražuje potencijale podvojenosti viška. Ona prati život antropogenske šume, projektu njezina oca, zasađene pošumljavanjem visoravni Peštar kroz Omladinske radne akcije; obrađuje apsurdnu zbirku uzoraka zemlje sa švedskih arheoloških lokaliteta kojom je pretrpan depo  Švedskog povijesnog muzeja; u višemjesečnom radu, brusnim papirom svakodnevno smanjuje kamen s Bakićevog spomenika na Petrovoj gori i kemijskom olovkom iscrtava linije udaljenosti od kuće do mora temeljeći se na izmišljenoj računici iz djetinjstva, statičnom kamerom snima obješenu antropomorfnu biljku raskovnik. Radi se o različitim gestama aproprijacija kroz koje promišlja aspekte vlasništva i odrasta, obrće hijerarhije, izmjenjuje lica, izmiče identitetima, stvara međuprostore realiteta. U međusobnoj relaciji izloženih radova pri čemu pejzaže tretira kao objekte, a predmetima oduzima karakteristike, Galerija postaje mjesto proizvodnje novog ambivalentnog krajolika i istovremeno je arhiv odbačenih konfiguracija (prirode, ideologije, mašte, povijesnih narativa, dokumentacije…). Prostor i naracija izložbe u uskoj su vezi. Izgrađeni preobrazbama, izmjenom veličina, materijalnosti, umnažanjem gramatičkih lica, pogleda i medija, podsjećaju nas da je upravo metamorfoza osnovni životni princip na svim razinama.

Akcije uz izložbu:

11.10.2021. kao dio izložbe održana je šetnja „Savički botanički vremeplov“, na lokalitetu Savica, jezera. Šetnju je vodila dr.sc. Renata Šoštarić, Botanički zavod, Prirodnoslovno matematički fakultet, Zagreb. Šetnja je tematizirala čovjekov i životinjski utjecaj na krajolik te je tematizirala prirodne metamorfoze krajolika Zagreba u hipotetskoj budućnosti bez čovjeka.

13. 11. 2021. – akcija „Pošumljavanje Sljemena“ u suradnji s Hrvatskim šumama.

Kustosica/ Curator: Irena Bekić

Postav / Exhibition set-up: Dušica Dražić

Tehnički postav / Technical set-up: Filip Pacak, Hrvoje Spudić (16 mm projekcija)

Dizajn / Design: Rafaela Dražić

Voditeljica i kustosica Galerije 90-60-90 / Gallery 90-60-90 curator and director: Marijana Stanić